Oszczędność energii jest opłacalna nie tylko z punktu widzenia ekonomii domowego budżetu czy firmy, lecz także ze względów ekologicznych. Wprowadzenie niewielkich zmian w codziennych praktykach czy drobne zmiany w infrastrukturze lokalowej pozwalają zaoszczędzić na wydatkach związanych z ogrzewaniem pomieszczeń lub budynków. Warto zatem zainwestować w unowocześnienie infrastruktury grzewczej i wdrożyć kilka prostych zasad efektywnego korzystania z energii. Oszczędzanie energii jest również ważne z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego. Dzięki redukcji zużywanego ciepła w tysiącach domów i biur do atmosfery wyemitowanych zostaje mniej zanieczyszczeń, zmniejsza się również zużycie surowców potrzebnych do produkcji energii. Jednym słowem, oszczędzanie energii to czysty zysk dla użytkownika i środowiska!
Poniżej znajdą Państwo kilka praktycznych porad, jak skutecznie oszczędzać energię cieplną w swoim domu, biurze czy zakładzie.
Wybór źródła energii cieplnej
Na dzisiejszym rynku grzewczym klient może wybierać z wielu różnych źródeł energii cieplnej. Popularne są własne źródła, jak np. piece węglowe, olejowe czy gazowe. Wybierając przyłączenie do sieci miejskiej można nie tylko ograniczyć roczne wydatki ponoszone na ogrzewanie, ale także zapomnieć o obowiązkach związanych z eksploatacją infrastruktury ciepłowniczej (od zakupu opału aż po czyszczenie instalacji). Więcej na temat zalet ciepła sieciowego znajdziecie Państwo tutaj.
Dobór taryfy i indywidualne rozliczenia
Dzięki zmianom w prawie energetycznym dziś możliwe jest rozliczanie kosztów energii cieplnej proporcjonalne do wielkości indywidualnego zużycia. Do tego celu służą podzielniki kosztów ogrzewania – w ten sposób eliminuje się niedokładny i niepraktyczny system wyliczania kosztów według powierzchni lokalu. Taryfy opracowywane aktualnie przez dostawców energii cieplnej umożliwiają dostosowanie oferty do swoich potrzeb.
Ustawienie urządzeń grzewczych
Ważnym czynnikiem wpływającym na ilość zużywanej energii i efektywne ogrzewanie pomieszczenia czy całego budynku jest odpowiednie ustawienie urządzeń grzewczych. Grzejniki nie powinny być zastawione meblami (np. szafami, fotelami) czy zakryte zasłonami, ponieważ utrudnia to rozchodzenie się ciepła. Osiągnięcie odpowiednio wysokiej temperatury w pomieszczeniu wymaga wtedy większego poboru energii, którą w części pochłaniają przeszkody (meble, zasłony).
Wyższą efektywność instalacji można uzyskać montując na ścianie specjalne ekrany zagrzejnikowe. Odbijają one energię, którą w normalnych warunkach pochłania ściana. Tym samym więcej ciepła rozchodzi się po pomieszczeniu, a użytkownik zmniejsza zużycie pobieranej energii.
Wykorzystanie warunków naturalnych
W procesie ogrzewania pomieszczeń warto zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania samej natury. W ciągu dnia dobrze jest odsłonić okna, by pozwolić promieniom słonecznym na dodatkowe ogrzanie mieszkania czy biura. Z kolei po zmroku powinno się zasłaniać okna, które z są „słabymi” punktami na ścianach zewnętrznych budynku. Przez szklane powierzchnie ucieka bowiem największa ilość ciepła.
Wietrzenie pomieszczeń
Popularną praktyką jest ustawianie ogrzewania na wysoką temperaturę i otwieranie okna. W ten sposób nie tylko traci się mnóstwo energii, ale również nie uzyskuje pożądanej wymiany powietrza. Wentylując pomieszczenia powinno się najpierw wyłączyć ogrzewanie (zakręcić zawory grzejników), odczekać kilka chwil, aż temperatura grzejnika opadnie, i wtedy krótko i intensywnie przewietrzyć mieszkanie czy biuro. Dzięki takim zabiegom wymiana powietrza w pomieszczeniu nastąpi szybko, a utrata energii cielnej będzie minimalna.
Regulacja temperatury
Temperatura na zewnątrz zmienia się wraz z porą dnia i aurą. Podobnie powinno być w przypadku ogrzewania. W porze nocnej można zmniejszyć temperaturę w mieszkaniu – taka zmiana będzie miała korzystny wpływ na jakość snu, a także pozwoli na kolejną redukcję zużywanej energii. Podczas nieobecności w domu czy biurze również warto przykręcić grzejniki (jednak nie zakręcać ich całkowicie – całkowite wychłodzenie pomieszczenie będzie bowiem wymagało później większej ilości energii do jego odpowiedniego nagrzania). Warto także zróżnicować temperaturę w zależności od funkcji danego pomieszczenia – np. w łazience czy pokoju dziennym temperatura może być nieco wyższa, natomiast w kuchni (gotujące się potrawy podnoszą dodatkowo temperaturę powietrza), korytarzu lub pomieszczeniach rzadziej wykorzystywanych, temperaturę można obniżyć.
Właściwa termoizolacja
Wszędzie tam, gdzie z sieci ciepłowniczej korzystają większe grupy ludzi (np. bloki mieszkalne, biurowce, duże zakłady), pojawia się problem wspólnych przestrzeni. Często klatki schodowe, korytarze czy hole traktowane są jako pomieszczenia niczyje, a więc takie, na które nie warto zwracać uwagi. Tymczasem otwarte okno na klatce schodowej czy niezamknięte drzwi wejściowe wpływają na utratę ciepła w całym budynku. Dbając zatem o wspólne pomieszczenia i przestrzenie, dba się również o własny komfort cieplny.
Eksploatacja wspólnych przestrzeni
Największe oszczędności przynosi jednak odpowiednia termoizolacja budynku i pomieszczeń. Koszty modernizacji takiej instalacji wiążą się z większymi wydatkami, jednak użytkownik szybko odczuje obniżenie kosztów ogrzewania, a w dłuższej perspektywie czasowej – zaoszczędzi na ogrzewaniu.
Do najważniejszych inwestycji w ramach modernizacji systemu termoizolacyjnego należą:
- uszczelnienie lub wymiana okien i drzwi,
- ocieplenie ścian zewnętrznych i poddasza,
- ocieplenie podłóg,
- uszczelnienie lub wymiana instalacji grzewczej.