Prawidłowa wentylacja
ma znaczący wpływ na nasze zdrowie, koszty eksploatacji pomieszczeń i stan techniczny budynku

Pamiętaj!
Brak należytej wentylacji powoduje niedostateczną wymianę powietrza w pomieszczeniach i zaburza właściwe odprowadzanie wilgoci powstałej w trakcie eksploatacji pomieszczeń. Na co dzień narażeni jesteśmy w budynkach na kurz, pyłki roślin, zarodniki grzybów i pleśni, zanieczyszczenia chemiczne wydzielane przez wyposażenie wnętrz. Codzienne czynności, jak pranie, gotowanie, kąpiele są źródłem dużej ilości wilgoci w postaci pary wodnej. A zbyt duża zawartość pary wodnej w powietrzu to zaparowane szyby, wilgotne ściany, zagrzybienie konstrukcji budynku oraz np. nie dające się wysuszyć pranie. Wszystkie te zanieczyszczenia można usunąć prawidłowo wietrząc mieszkanie. Użytkownicy pomieszczeń niewłaściwie wentylowanych często narzekają na bóle głowy, podrażnienie oczu, nosa gardła, suchy kaszel, przesuszenie skóry, zawroty głowy i mdłości, trudności z koncentracją, zmęczenie i nadwrażliwość. Zanieczyszczenie powietrza wewnątrz budynków jest średnio 2 do 5 razy większe niż powietrza zewnętrznego. Dlatego warto pomyśleć, jak wyeliminować te zanieczyszczenia i oddychać zdrowszym powietrzem. Właściwa wentylacja pomieszczeń nie spowoduje zwiększenia kosztów ogrzewania.

 

Wietrz mieszkanie intensywnie, ale krótko
Podczas wietrzenia należy zamykać zawory grzejników. W ten sposób unikniemy zbędnego oddawania ciepła przez grzejniki

 

Nie otwieraj okna, by obniżyć temperaturę – lepiej przykręć zawory
Zawsze zadbaj, aby przed okresem zimowym sprawdzić, czy zawory Twoich grzejników działają prawidłowo. Jeśli nie posiadasz sprawnych zaworów, warto zastanowić się nad zamontowaniem termostatów.

 

Nie zasłaniaj grzejników
Ciepło powinno swobodnie rozprzestrzeniać się w pomieszczeniu.

 

Ogranicz nadmiar wilgoci w mieszkaniu
Starajmy się nie gotować bez przykrycia, zrezygnujmy z długich kąpieli na rzecz krótkich pryszniców, nie suszmy prania na grzejnikach. Dzięki temu unikniemy zjawiska skraplania się pary wodnej na oknach i ścianach oraz rozwoju pleśni i grzybów.

 

Zadbaj o drożność kanałów wentylacyjnych
Nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych – to przez kanały wentylacyjne odprowadzane jest zużyte powietrze i nadmiar wilgoci. Aby sprawdzić, czy kanały wentylacyjne działają skutecznie, wystarczy przyłożyć kawałek kartki papieru do kratki wentylacyjnej i sprawdzić siłę ciągu przy otwartym i przy zamkniętym oknie. Jeśli przy zamkniętym oknie kartka nie trzyma się kratki, a po otwarciu okien przylega szczelnie oznacza to, że wentylacja nie działa, gdyż nie ma wystarczającego nawiewu powietrza do pomieszczenia. Czasami warto też sprawdzić, czy kratki wentylacyjne nie są zabrudzone. Wbrew pozorom, oczyszczenie takiej kratki też może poprawić działanie wentylacji.

 

Uszczelnij okna prawidłowo
Uszczelki ograniczą napływ zimnego powietrza. Jednakże, jeśli okno nie posiada funkcji mikrowentylacji, pozostaw kilkucentymetrową przerwę w uszczelnieniu w górnej części okna – tędy czyste i świeże powietrze napłynie do Twojego mieszkania.

 

Wyjeżdżasz na dłużej – nie wyłączaj wszystkich grzejników
Nie dopuszczajmy do całkowitego wychłodzenia mieszkania. Ponowne ogrzanie trwa długo. Wyjeżdżając na dłużej w zimie, zamknijmy wszystkie okna, ale zostawmy otwarte wewnętrzne drzwi. Tym sposobem zapewnimy równomierną temperaturę pomieszczeń i cyrkulację powietrza. Powinieneś też zostawić jeden lub więcej włączonych grzejników.