Ciepło systemowe zamiast tysięcy dymiących kominów

Ciepło systemowe sposobem na likwidację niskiej emisji

Czy wiesz, że Polska należy do jednego z najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie? Jednym z powodów tej sytuacji jest tzw. niska emisja, czyli między innymi emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodzącą z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców, w których często spalane są także śmieci i różne odpady komunalne. W ten sposób w miastach tworzy się smog i wzrasta ryzyko chorób związanych z układem krążenia i oddychania.

Ciepło systemowe pomaga zwalczać niską emisję

Jednym ze sposobów likwidacji niskiej emisji i smogu w miastach jest przyłączenie budynków do systemu ciepłowniczego. Jak wskazują dane GUS w ramach indywidualnego ogrzewania spala się w Polsce co najmniej 10 mln ton węgla rocznie. W ten sposób produkuje się jest 180 tys. TJ ciepła i emituje do atmosfery 101 tys. ton szkodliwych dla zdrowia pyłów. Gdybyśmy do tych mieszkań dostarczyli tę samą ilość ciepła systemowego, emisja szkodliwych pyłów zmniejszyłaby się ponad dziesięciokrotnie. Oszczędzilibyśmy w ten sposób środowisko naturalne i zdrowie tysięcy osób. Oczywiście ciepło systemowe gwarantuje też większe bezpieczeństwo i wygodę dostaw niż rozwiązania indywidualne.

Teraz mówimy o redukcji rzędu 35 krotności.

Ty też masz wpływ na klimat

Jeżeli, mieszkając w mieście, korzystasz dziś z rozwiązań indywidualnego ogrzewania, np. pieców węglowych i masz już dość uciążliwości z tym związanych, zacznij działać. Jeśli zależy ci na ochronie środowiska i własnym zdrowiu pomyśl o zmianie sposobu ogrzewania na ciepło systemowe. Jeśli twoją rzeczywistość wypełniają trujące kłęby szarego dymu z tysięcy kominów w mieście, zmień ją! Omów temat z zarządcą Twojego budynku lub sam skontaktuj się z dostawcą ciepła systemowego w Twoim mieście i dowiedz się o możliwość przyłączenia budynku do sieci. Wybierz komfort, bezpieczeństwo i ekologię! Powiedz NIE niskiej emisji!

Czy wiesz, że ciepło systemowe wg unijnych norm, uznawane jest za jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania, szczególnie gdy produkowane jest w kogeneracji. To sposób na czystsze powietrze w mieście. To naturalny wybór jeśli chcesz cieszyć się piękną zielenią w mieście i móc bez obaw wyjść na spacer z dzieckiem. Wybór ciepła systemowego to inwestycja w przyszłość.

Walka z niską emisją wymaga wielu działań

Według raportu „Jakość powietrza w Europie 2013”, opublikowanego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), Polska jest drugim, najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie, zaraz po Bułgarii. Największy problem z niską emisja w Polsce ma Kraków gdzie w ciągu roku odnotowano aż 150 dni, w których przekroczone zostały normy zanieczyszczeń (w tym samym roku w Madrycie odnotowano jedynie 6 takich dni). Dlatego też Radni Miasta w Krakowie postanowili uchwalić zakaz używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów, jednocześnie przyjmując program osłonowy dla najuboższych, gwarantujący dopłaty do ogrzewania.

Na szczęście pojawiają się też środki finansowe na walkę z niską emisją. W 2013 roku Ministerstwo Środowiska, NFOŚiGW oraz fundusze wojewódzkie ogłosiły program KAWKA, w ramach którego na walkę ze smogiem w regionach, w których przekroczone są normy bezpieczeństwa, zostanie przeznaczonych 800 milionów złotych. Pierwsze efekty tego programu już się dzieją. W ramach przyznanych dofinansowań, w pierwszym naborze zlikwidowanych zostanie blisko 15 tys. węglowych pieców i kotłowni, a budynki w większości przypadków będą przyłączone do systemów ciepłowniczych.

więcej informacji znajdziesz na www.cieplosystemowe.pl